THL 25-2423WI
DigiKey Part Number
THL25-2423WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THL 25-2423WI
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 840mA, 840mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THL 25-2423WI Models
Category
Current - Output (Max)
840mA, 840mA
Mfr
Power (Watts)
25 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)