THN 20-2412WI
DigiKey Part Number
1951-2302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THN 20-2412WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.67A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THN 20-2412WI Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
1.67A