WSU240-1500-13
DigiKey Part Number
237-2195-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSU240-1500-13
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSU240-1500-13 Models
Category
Power (Watts)
36 W
Manufacturer
Triad Magnetics
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
North America
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Fixed Blade
Cord Length
72" (1.83m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)
Current - Output (Max)
1.5A