23BR50KLFTR
DigiKey Part Number
987-1017-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1017-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1017-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23BR50KLFTR
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
23BR50KLFTR Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%