35WR10KLFTR
DigiKey Part Number
987-1694-2-ND - Tape & Reel (TR)
987-1694-1-ND - Cut Tape (CT)
987-1694-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35WR10KLFTR
Description
TRIMMER 10K OHM 0.1W SMD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
67 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.1W, 1/10W Surface Mount Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35WR10KLFTR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
Surface Mount
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.144" x 0.118" Face (3.65mm x 3.00mm)
Tolerance
±25%