91AR50KLF
DigiKey Part Number
987-1625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
91AR50KLF
Description
THUMBWHEEL POT 50K OHM 0.5W TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment
EDA/CAD Models
91AR50KLF Models
Tolerance
±20%
Size / Dimension
Round - 0.375" Dia x 0.200" H (9.53mm x 5.08mm)
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W