P160KN-0QC15A500K
P160KN-0QC15A500K
P160KN-0QC15A500K
DigiKey Part Number
987-1299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P160KN-0QC15A500K
Description
POT 500K OHM 1/10W PLASTIC LOG
Detailed Description
500k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.1W, 1/10W PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Resistance (Ohms)
500k
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)