SL0850001A
DigiKey Part Number
570-SL0850001A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL0850001A
Description
ICL 50 OHM 15% 1.1A 8MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 50 Ohms ±15% 1.1 A 0.315" (8.00mm)
Category
Tolerance
±15%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
1.1 A
Series
R @ Current
950 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
R @ 25°C
50 Ohms