K104K10X7RF53H5
DigiKey Part Number
K104K10X7RF53H5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K104K10X7RF53H5
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K104K10X7RF53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)