K104K20X7RH53K2
DigiKey Part Number
BC5140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K104K20X7RH53K2
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)