MAL213636102E3
DigiKey Part Number
56-MAL213636102E3CT-ND - Cut Tape (CT)
56-MAL213636102E3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213636102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.071 A @ 100 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
34 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C