MAL213660561E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
Würth Elektronik
Würth Elektronik
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
MAL213660561E3
DigiKey Part Number
MAL213660561E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213660561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
46 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C