MAL215054102E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
MAL215054102E3
DigiKey Part Number
MAL215054102E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL215054102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
617.5 mA @ 100 Hz
Impedance
66 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C