SFR2500003909FR500
DigiKey Part Number
56-SFR2500003909FR500TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-SFR2500003909FR500CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFR2500003909FR500
Description
RES 39 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Ohms ±1% 0.4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)