UXB02070G1002BCU00
DigiKey Part Number
56-UXB02070G1002BCU00CT-ND - Cut Tape (CT)
56-UXB02070G1002BCU00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UXB02070G1002BCU00
Description
RES 10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.248" L (2.50mm x 6.30mm)