IHLP2020CZER100M01
DigiKey Part Number
541-1272-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1272-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1272-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZER100M01
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 164 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 2.5 A 164mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2020CZER100M01 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
DC Resistance (DCR)
164mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)