IHLP2020CZER4R7M11
DigiKey Part Number
541-1238-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1238-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1238-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP2020CZER4R7M11
Description
FIXED IND 4.7UH 4.5A 60 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 60mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLP2020CZER4R7M11 Models
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.2A