IHLP4040DZEE2R2M51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
2.2 µH Shielded Molded Inductor 15 A 8.76mOhm Max Nonstandard
IHLP4040DZEE2R2M51
DigiKey Part Number
541-IHLP4040DZEE2R2M51TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLP4040DZEE2R2M51
Description
FIXED IND 2.2UH 15A 8.76 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
16.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.76mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
30.1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)