ILHB0805ER900V
DigiKey Part Number
541-2303-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2303-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2303-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ILHB0805ER900V
Description
FERRITE BEAD 90 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 5A 25mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ILHB0805ER900V Models
Category
Current Rating (Max)
5A
Manufacturer
Vishay Dale
DC Resistance (DCR) (Max)
25mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
1
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Impedance @ Frequency
90 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)