PTF65205K00FYBF
DigiKey Part Number
PTF65205K00FYBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTF65205K00FYBF
Description
RES 205K OHM 1/4W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
205 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Metal Film
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)