RCS120610R0JNEA
DigiKey Part Number
541-10566-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-10566-1-ND - Cut Tape (CT)
541-10566-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS120610R0JNEA
Description
RES 10 OHM 5% 1W 1206
Detailed Description
10 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RCS120610R0JNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)