RH025360R0FE02
DigiKey Part Number
541-RH025360R0FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH025360R0FE02
Description
RH-25 360 1% E02 E4
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Resistance
360 Ohms
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W