RH0501R600FC02
DigiKey Part Number
541-RH0501R600FC02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH0501R600FC02
Description
RH-50 1.6 1% C02
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Resistance
1.6 Ohms
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
50W