RH05020R00FE02 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 68
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 24
In Stock: 0
Direct
Riedon products by Bourns
20 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
RH05020R00FE02
RH05020R00FE02
RH05020R00FE02
DigiKey Part Number
RHRD-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH05020R00FE02
Description
RES CHAS MNT 20 OHM 1% 50W
Detailed Description
EDA/CAD Models
RH05020R00FE02 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Resistance
20 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Power (Watts)
50W