WSLP0603R0200FEB
DigiKey Part Number
WSLPA-.02TR-ND - Tape & Reel (TR)
WSLPA-.02CT-ND - Cut Tape (CT)
WSLPA-.02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP0603R0200FEB
Description
RES 0.02 OHM 1% 0.4W 0603
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.4W, 2/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WSLP0603R0200FEB Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)