1.5KE27A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 604
Datasheet
Direct
In Stock: 192
Datasheet
In Stock: 0
MFR Recommended
In Stock: 1 093
Upgrade
STMicroelectronics
In Stock: 525
Upgrade
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Similar
Comchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
37.5V Clamp 40A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE27A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE27A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE27A-E3/51
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V