BYV27-600-TAP
DigiKey Part Number
BYV27-600-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BYV27-600-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYV27-600-TAP
Description
DIODE AVALANCHE 600V 2A SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 2A Through Hole SOD-57
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
250 ns
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
SOD-57
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 3 A