BZT03C270-TAP
DigiKey Part Number
BZT03C270-TAPGICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT03C270-TAPGITB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT03C270-TAP
Description
DIODE ZENER 270V 1.3W SOD57
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 270 V 1.3 W ±7.04% Through Hole SOD-57
Category
Impedance (Max) (Zzt)
1000 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 200 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 500 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7.04%
Supplier Device Package
SOD-57
Power - Max
1.3 W