BZX384C15-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 40
In Stock: 68
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 478
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 15 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C15-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX384C15-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C15-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C15-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C15-G3-08
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW