GSD2004S-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5 182
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 9 298
Datasheet
Similar
onsemi
Diodes Incorporated
Diode Array 1 Pair Series Connection 240 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
GSD2004S-G3-08
DigiKey Part Number
GSD2004S-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004S-G3-08
Description
DIODE ARR GP 240V 225MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA