GSD2004S-HE3-08 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GSD2004S-HE3-08 |
Description | DIODE ARR GP 240V 225MA SOT23-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection 240 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 50 ns |
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 240 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Part Status Obsolete | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Series Connection | Qualification AEC-Q101 |
Technology Standard | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 240 V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 225mA | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |