SA20CAHE3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 740
Datasheet
32.4V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AC (DO-15)
SA20CAHE3/73
DigiKey Part Number
SA20CAHE3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA20CAHE3/73
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V