SM15T18CAHE3/9AT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 3 318
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 752
STMicroelectronics
Similar
Bourns Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
YAGEO
YAGEO
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
25.2V Clamp 59.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SM15T18CAHE3/9AT
DigiKey Part Number
SM15T18CAHE3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T18CAHE3/9AT
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
59.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V