SMC5K51CA-M3/H
DigiKey Part Number
112-SMC5K51CA-M3/HTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-SMC5K51CA-M3/HCT-ND - Cut Tape (CT)
112-SMC5K51CA-M3/HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC5K51CA-M3/H
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 60.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V