SS10P4-M3/86A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SS10P4-M3/86A |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 10A TO277A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 800 µA @ 40 V |
Series | Capacitance @ Vr, F 750pF @ 4V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package TO-277A (SMPC) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 560 mV @ 10 A |