SS12P2L-M3/86A
DigiKey Part Number
SS12P2L-M3/86AGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SS12P2L-M3/86AGICT-ND - Cut Tape (CT)
SS12P2L-M3/86AGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS12P2L-M3/86A
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 12A TO277A
Detailed Description
Diode 20 V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SS12P2L-M3/86A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 20 V
Series
Capacitance @ Vr, F
930pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
12A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 12 A