V35PWL63-M3/I
DigiKey Part Number
112-V35PWL63-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V35PWL63-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V35PWL63-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V35PWL63-M3/I
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 35A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 35A Surface Mount SlimDPAK
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 µA @ 60 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
4700pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
35A
Supplier Device Package
SlimDPAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 35 A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)