T55B106M035C0200
DigiKey Part Number
3581-T55B106M035C0200TR-ND - Tape & Reel (TR)
3581-T55B106M035C0200CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T55B106M035C0200
Description
CAP TANT POLY 10UF 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 200mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Vishay Polytech
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V