HRHAFN1R20KB
DigiKey Part Number
716-HRHAFN1R20KB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRHAFN1R20KB
Description
HRHA FN 1U2 10% BO12
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 Ohms ±10% 90W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Mounting Feature
Flanges
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.756" L x 2.362" W (70.00mm x 60.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.646" (16.40mm)
Resistance
1.2 Ohms
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Package / Case
Box
Power (Watts)
90W