TS4YJ103MR10
DigiKey Part Number
716-TS4YJ103MR10TR-ND - Tape & Reel (TR)
716-TS4YJ103MR10CT-ND - Cut Tape (CT)
716-TS4YJ103MR10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS4YJ103MR10
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS4YJ103MR10 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Number of Turns
1.0
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Adjustment Type
Top Adjustment
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)