IRFRC20TRLPBF-BE3
DigiKey Part Number
742-IRFRC20TRLPBF-BE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-IRFRC20TRLPBF-BE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-IRFRC20TRLPBF-BE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFRC20TRLPBF-BE3
Description
MOSFET N-CH 600V 2A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 2A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
350 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4Ohm @ 1.2A, 10V