SQJA80EP-T1_BE3
DigiKey Part Number
742-SQJA80EP-T1_BE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SQJA80EP-T1_BE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SQJA80EP-T1_BE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQJA80EP-T1_BE3
Description
N-CHANNEL 80-V (D-S) 175C MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 60A (Tc) 68W (Tc) Surface Mount PowerPAK® SO-8
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
68W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PowerPAK® SO-8
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA