M43P202KB40
DigiKey Part Number
SP043-2.0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M43P202KB40
Description
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Detailed Description
2 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M43P202KB40 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%