M43P502KB40
DigiKey Part Number
SP043-5.0K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M43P502KB40
Description
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Spectrol
Number of Turns
18.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
5 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%