M43P503KB40
DigiKey Part Number
SP043-50K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M43P503KB40
Description
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Detailed Description
50 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
Tolerance
±10%