AC03000005007JAC00
DigiKey Part Number
749-AC03000005007JAC00CT-ND - Cut Tape (CT)
749-AC03000005007JAC00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC03000005007JAC00
Description
RES 0.5 OHM 3W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
AC03000005007JAC00 Models
Features
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)