L65DY24L
DigiKey Part Number
L65DY24L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L65DY24L
Description
LED PNL IND YELLOW DIFF 5MM PC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Yellow Diffused 30° 24V 20mA PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L65DY24L Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.315" (8.00mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
20mcd
Lamp Color
Yellow
Wavelength - Peak
595nm
Lens Color
Yellow
Viewing Angle
30°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
PC Pin
Ratings
DC
Base Product Number
Voltage
24V