890414026007CS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 732-890414026007CS-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 890414026007CS |
Description | WCAP-FTXH THB X2 FILM CAPACITORS |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 890414026007CS Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Mfr | Mounting Type Through Hole |
Series | Package / Case |
Packaging Tray | Size / Dimension 1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm) |
Part Status Active | Height - Seated (Max) 0.803" (20.40mm) |
Capacitance | Termination PC Pins |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.886" (22.50mm) |
Voltage Rating - AC 310V | Applications EMI, RFI Suppression |
Voltage Rating - DC 630V | Ratings X2 |