G6B-1114P-US-SV-DC24
DigiKey Part Number
5831-G6B-1114P-US-SV-DC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6B-1114P-US-SV-DC24
Description
Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Relay Type
Coil Current
8.3 mA
Coil Resistance
2.88 kOhms