BT136S-600E,118
DigiKey Part Number
1740-1288-2-ND - Tape & Reel (TR)
1740-1288-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT136S-600E,118
Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 4 A Surface Mount DPAK
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Cut Tape (CT)
Configuration
Single
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
25A, 27A